Featured Video Play Icon

Güneş Belgeseli | Netsuber

Belgesel türündeki Güneş, Netsuber`da yayında!

Netsuber.com ve YouTube üzerinden izleyicinin eğlenceli vakit geçirebileceği içerikler üretmeyi hedefleyen Netsuber kanalına abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın. İyi seyirler!

Adı, İngilizce`de internet anlamına gelen “net” ve “abone” anlamına gelen subscriber kelimelerinden türetilen Netsuber ve içerikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıda yer alan sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCHwTexyiGmw_sr86YaUNLvw
https://www.facebook.com/netsuber/
https://www.instagram.com/netsuber/
https://twitter.com/netsuber/


Güneş Belgeseli Konuşma Metni

Gökyüzü’nde bulunan parlak bir disk olan Güneş, ufuğun üzerindeyken gün, ortalıklarda yokken ise gece olur anlayışı İnsanoğlu’nun Güneş hakkındaki en temel görüşüdür.

Tarih öncesi ve antik çağ dönemi kültürlerinde Güneş’in bir tanrı olduğuna ya da diğer doğaüstü olaylara neden olduğuna inanılırdı.

Güneş, Güneş Sistemi`nin merkezinde yer alır ve tek başına Güneş Sistemi kütlesinin %99.8`ini oluşturur.

Yaydığı enerji ile Dünya üzerindeki hayatın var olmasını sağlayan Güneş, Dünya’nın iklimi ile hava durumu üzerinde önemli etkilerde bulunur.

Samanyolu Gökadasında bilinen yaklaşık 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş’in kütlesi sıcak gazlardan oluşur ve çevresine ısı ve ışık şeklinde radyasyon yayar. Dünya hacminin 1.3 milyon katına sahip olan Güneş, kendi ekseni etrafında saatte 70.000 bin km hızla dönebilir ve bir tam turunu yaklaşık 25 günde tamamlar.

Enerjisinin 2.2 milyarda sadece %1`i yeryüzüne ulaşan Güneş`in geri kalan  tüm enerjisi uzayda kaybolur. Güneş`in üç gün içerisinde yaydığı enerji, Dünya üzerindeki tüm petrol, ağaç, doğal gaz ve benzeri yakıtlara eşdeğerdir.

Yıldız sınıfı G2V olan Güneş, yaklaşık 5.780 kalvin sıcaklığında olduğu için aslında beyaz renge sahiptir. Sarı renk, Güneş`in atmosferden geçerken kırılması sonucu ortaya çıkar.

Edilen tüm bu bilgilerin dışında evren ve dünyamız için hayati önem taşıyan Güneş`in bir gün yok olabileceğini düşündüğünüz mü?

Güneş`in yok olduğu ilk anlarda onun kaybolduğu hakkında hiçbir fikrimiz olmaz. Güneş, Dünyamıza 149 milyon km mesafede olduğu için Güneş`in yaydığı son ışığın dünyaya ulaşması 8 dakika 44 saniye sürer.

8 dakikanın sonunda tüm Dünya`da bir panik ve korku yaşanır. Sabah veya Öğlen saatlerinde gerçekleşen olay sonrasında dışarı da yürürken havanın bir anda karardığını düşünebiliyor musunuz?

Güneş yok olduğu andan itibaren yer çekimi dalgaları da ışık hızında yayıldığı için Güneş`in dünyamız üzerindeki çekim etkisi de sona eriyor.

Güneş`in kaybolması nedeniyle evrende hiç güneş ışığı kalmaz ve evrenin kendisi ve galaksi deki tüm diğer yıldızlar uzaydan görünebilecek tek ışık kaynağı haline gelir.

Tüm bu olaylar gerçekleşirken Dünyamız, tipik bir gece gibi insan yapımı kaynaklar tarafından aydınlanmaya devam ediyor.

Güneş`in yok olduğu günden sonra, tüm dünyada hiçbir zaman günün doğmayacağını ve sürekli gece olacağını düşünün.

Güneş`in yok olmasından kısa bir süre sonra tüm dünyada panik ve kaos hakim olacak. Ne yazık ki bu durum hakkında kimsenin kontrolü yok.

Gün geçtikçe Güneş`in yokluğundan fotosentez durdu ve hava sıcaklığı düşmeye başladı. Güneş`in yokluğundan fotosentez durduğu ve bitkilerin oksijeni dışarıya aktaramadığını düşünsek bile bu bizim için bir sorun değil.

Dünya`da ki her bir insanın günde 11 bin litre oksijen ile nefes aldığını düşünürsek, Güneş`in yok olduğu tarihe kadar atmosferimizde depolanan oksijen, bundan sonra fotosentez yapılmasa bile bize binlerce yıl yetecektir.

Her gecen gün daha çok ısı kaybı yaşamaya devam eden Dünyamız, ilk yılın sonunda yaşanamayacak bir hale gelecektir.

Soğuk hava koşulları nedeniyle tüm kaynaklarımız dondu, hayvan ve bitki türlerinin nesilleri yok oldu.

Güneş`in yok olmasının ilk yılında tüm kaynaklarımız tükendi.

Olası bir afet için hazırlanan sığınaklara kaçabilen insanlar, sığınaklarda depolanan tüm bitki türlerini ve yaşam kaynaklarını yeniden üretmeye çalışır ama tüm yapılanlar olumsuz sonuçlanır.

Dünya`da yaşamın Güneş olmadan imkansız olduğu ortada. Dünya`nın yalnız, karanlık ve soğuk yolcuğuna hoş geldiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir